Fülünk védelmében beszéljünk a zajártalomról!
Mi az? Milliók szenvednek tőle, az egészség súlyosan károsodik, szívbetegségeket okoz, árt az immunrendszernek, lerombolja hallásunkat, felnyomja a vérnyomást, környezeti károkat okoz?
A lárma.
Hogyan védekezzünk a zajártalom ellen?
És egyre rosszabb lesz. Hogy melyik fajtája különösen veszélyes, hogyan lehet megmenekülni tőle, nem árt tudnunk. Íme néhány jó tanács.
Száz évvel ezelőtt előre megmondta a híres német orvos, dr. Robert Koch: „Egy napon a lárma az első számú közellensége lesz egészségünknek!” Igaza lett. A riasztó helyzet: a népesség 70%-a szenved a lármától. Ezzel a zaj az egyik legnagyobb környezeti ártalommá nőtte ki magát.
A lárma terhes. Megbetegít. Közvetlen hatása a hallást érinti. Szakértők kiszámolták: 2025-re Európában 120 millió halláskárosult fog élni. 1995-ben még csak 70 millióan voltak.
A lárma a testünk sok részét meg tudja betegíteni:
– Az immunrendszerünket az állandó lárma – például egy építési terület, vagy egy gép a munkahelyen – nagy mértékben gyengíti.
– A szív és a keringési rendszer károsodik, emelkedik a szívinfarktus és a szélütés veszélye.
– Sok esetben kiváltója egy migrénrohamnak.
– A lárma zavarja az agy munkáját, és csökkenti a koncentrációt.
– A zaj masszív alvászavart okozhat.
– A zaj cukorbetegséget is kiválthat.
– Sok tipikus stressz-betegség kiváltója lehet a lárma.
– Depressziót válthat ki.
– Felerősítheti a meglévő fájdalmakat (reuma).
– Asztmát is kiválthat.
– Erős szívritmus-zavarokat okozhat.
– A vérnyomást felemelheti.
– Gyakran oka a feszültségnek a nyak és a váll környékén, vagy háttáji fájdalmaknak.
Fentiekből is látható: a nem kívánt zaj idővel testileg és lelkileg is megbetegíthet bennünket. Sok ember keresi már ma a csendet.
A lárma tulajdonképpen akusztikai szemét. Sok egészségi károsodást becsültek alá az elmúlt évtizedekben. A környezetgyógyászok ezért követelik a még meglévõ nyugalom-oázisok védelmét.
A lárma nemcsak az a zaj, amelyet mi magunk, vagy valaki más okoz. A zaj-hullámokat lehet mérni, mégpedig decibel mértékegységben.
Ez a lármánál nem lehetséges. A lárma egyéni dolog. Az egyik embert zavarja ugyanaz, ami a másikat még nem. Vannak helyzetek, melyekben – mert éppen idegesek vagyunk – különösen szenvedünk a lármától, majd ez megszűnik.
Az alább felsorolt zajokat találják sokan különösen zavarónak tartják:
A mentő, rendőrség, tűzoltóság és egyéb megkülönböztetett gépjárművek által adott hangok. Az utóbbi időkben ezeket a szignálokat fel is erõsítették.
A mobiltelefonok, valamint a hangosan telefonálók hangja.
Nagyon zavaró az áruházakban játszott zene hangja. Egész évben szórják az áruházakban és a boltokban a hangos zenét az emberekre. Nem is beszélve a hangosbemondókról.
Ne feledkezzünk meg a szomszéd fűnyírójáról és motorfűrészéről, valamint a sok háztartási- és konyhagépről, a porszívótól a konyhai mixerig sem.
A repülőgépek robaja és az utcai forgalom zaja is naponta sok millió embert zavar.
A túl hangosra állított rádió és CD-lejátszó a lakásokban, az autókban.
A munkahelyeken a nyomtatók, a fax-ok és a telefonok is komoly hangzavart okoznak.
Az építkezési területek lármáját sokan különösen zavarónak találják.
Mondják emberek, hogy hozzászoktak már a lármához. Ez a tévedés!
A belsõ fül finom csillói tudnak regenerálódni egy rendkívüli igénybevétel, például egy rock koncert után, feltéve, ha elegendő pihenő szünetet kapnak.
Ha egy hallószerv egyszer már sérült, akkor egyre inkább érzékennyé válik a további károsodásokkal szemben. És ha egy fület annyira leterhelnek lármával, hogy ettől a hallásérzékelő sejtek elhalnak, akkor a hallás örökre károsodik.
Megelőzhetjük-e a lárma okozta károsodásokat? Ez csak részben lehetséges.
A katonaságnál történtek vizsgálatok, amelyek bizonyították, hogy hasznos a lőgyakorlatok előtt – és diszkó látogatások előtt is – hallásunkat magnéziummal erősíteni. Ez azt jelenti, hogy aki magnéziumban gazdag táplálékot vesz magához, az erősítheti a hallását. Ehhez tartoznak a nem teljes kiőrlésű lisztből készített termékek, szárított gyümölcsök, natúr rizs, és a sok gyümölcs.
A lármát zajvédő falak felállításával, teherautók éjszakai forgalmának betiltásával, sebességkorlátozással, zajszegény autógumikkal, és útburkolatokkal, és halkabb repülőmotorokkal csökkenthetjük.
Konyhai és kerti gépeket is készítenek már halkabb üzemű motorokkal. Mindenkinek tudatosabbnak kellene lennie: önkéntes akciókkal járulhatunk hozzá, hogy embertársainknak kevesebb lármát kelljen elviselniük.
Például, ha éjjel a gépkocsink ajtaját nem csapjuk be teljes erőnkkel, ha halkabban parkolunk be, és nem manőverezünk sokáig ide-oda.
Mindenekelőtt a vasárnapot kellene a nyugalom oázisaként ápolni és tisztelni.
Legalább hetente egyszer fel kellene keresnünk egy helyet, ahol csend és nyugalom uralkodik: egy templomot, erdőt, egy mezőt messze kint a természetben.
Egy nagy hivatali helyiségben 60 decibel zaj van, az erdőben csak 10 decibel.
Legalább hétvégén használjuk tudatosabban a rádiónkat és a televíziónkat, olykor kapcsoljuk is ki.
Lehetőleg ne adjunk gyermekeink kezébe hangos játékszert: síró vagy éneklő babát, hangos tűzoltóautót.
Végezzünk nyugtató légző gyakorlatokat. Különösen alkalmas erre a Csikung. Lazítsuk el rekeszizmunkat. A nyugalom mellett hallásunkon keresztül a fej és a törzs ellazul.
Ne csak passzívan hallgassunk zenét. Tanuljunk hangszeren játszani. Fülünkre ez rendkívül lazító hatású.