
43.8. Hogyan hat a Hold – Neptunusz konjunkció: Tendzin Gyaco
Tendzin Gyaco, a tizennegyedik dalai láma (1935. július 6. -) a tibeti emigráns kormány egykori vezetője. Ő a tibetiek legfőbb spirituális irányítója. A tibeti buddhizmus felfogása szerint az elődei reinkarnációja született e világra.
A 14. dalai láma, még nem volt hároméves sem, amikor az Lhászi udvar méltóságai rátaláltak és beazonosították elődje gyermekkori játékaival, használati tárgyaival. Tendzin hatéves korától kezdve kolostori oktatásban részesült. Iskolai évei nem voltak zavartalanok, – ugyanis azelőtt az indiai kormány segítséget nyújtott a tibeti menekültek számára, – de India függetlenedése után Tibet szövetséges nélkül maradt, és szálka a kínai kommunista hatalom szemében.
A válságos helyzetre való tekintettel, az akkor 15 éves dalai lámát nagykorúnak nyilvánították, ennek ellenére sem tudta, elérni az indiai kormányfő segítségét, és így támogatnia kellett kommunista típusú irányvonalat.
Miután Tendzin világszerte ismert közéleti személyiség és sikeres író lett, egészen mostanáig első számú képviselője a tibeti szabadság ügyének. Számos országba ellátogatott, és kapcsolatba került a legbefolyásosabb vallási és politikai vezetőkkel. A buddhizmus filozófiája elég toleráns más vallásokkal szemben, ezért rendre elhatárolódott az erőszakos cselekedetektől, a 14. dalai lámában a világ közvéleménye Mahátma Gandhi szellemi örökösét ismerte fel, 1996-ban Nobel-békedíjjal jutalmazták.
-A nemiséggel és a nőkkel kapcsolatban a dalai láma több alkalommal nevezte magát feministának.
-Véleménye szerint az eutanázia megengedhető azok számára, akik kómában vannak.
-Azt gondolja a világ összes fő vallása – azáltal, hogy a szeretetre, az együttérzésre, a türelemre, az elfogadásra és a megbocsátásra helyezi a hangsúlyt – képes rá és valóban támogatja a belső értékeket, javasolja, hogy találjunk egy olyan közös gondolkodásmódot, amely túlmutat a vallásokon.
Tendzin mostanában bejelentette, hogy vissza akar vonulni közélettől, majd azt mondta, nem hajlandó kínai uralom alatt álló területen újjászületni. Ugyanis Kína az utóbbi időben jelezte, hogy jogot formál arra, hogy kiválassza a dalai láma utódját.
Tendzin Gyaco, a 14. dalai láma horoszkópjában elhelyezkedik egy Hold-Neptunusz konjunkció a hűséges, gondoskodó és nagyon segítőkész Szűz jegyében, ami egyben érzelemmérséklő realitásérzetet is jelent. Életszemlélete megbízható, hajlamos a visszafogottságra és a lemondásra. Ezzel a konstellációval az egyénnek adottsága van a lelki-gyógyítói szerepre, ez az aspektus fokozza az alázatosságot, a fogékonyságot, a részvétet és az intuíciós készséget. A Szűz jegye segíti tulajdonosa önmagával kapcsolatos kétségeit és elégtelenségérzését is leküzdeni, ha javára lehet másoknak. A perfekcionizmus kulcsszó a Szűz jegynél, mivel minden tökéletlenséget azonnal észrevesz, saját hibáinak is nagyon intenzíven tudatában van. Mások szolgálatára van hivatva.
A Hold feltárja a születési képletben milyen érzelmi igényünk van, milyen jellegű törődést juttatunk kifejezésre. A Hold a belső biztonságunkat és az énképünket mutatja meg. Holdunknak nagyon sok köze van mentális működésünk befolyásolásához is. A Hold által szétosztott fény gyengédebb, finomabb, hűsítőbb, és érzelmileg stimulálóbb, mint a Nap, hiszen a Hold csak tükrözi a Nap fényét.
A Neptunusz jelenti az elcsendesedést, és a nem-cselekvés nyugalmát, ráadásul ezt nem büntetésnek éli meg. A Neptunusz minden élet, egyetlen és közös forrásával való lelki összekötöttségünk lehetősége. A transzcendentális valóságé, ahol láthatatlan folyócskák szentesítik a különféle finomenergiák áradását. Neptunuszt nem érdekli a fizikai világ törvénye, ő csak a szellemi törvényeket ismeri el. Elég, ha ráhangolódunk a bennünk élő isteni középpontunkra.
A Hold-Neptunusz konstellációval a gyermekkori tapasztalatok jobbára hiányoznak, vagy sok lemondást takarnak. A „gyermek én” valamilyen oknál fogva nem ismerheti meg saját érzelmi igényeit, sok lemondást vagy áldozatot kell tennie valamilyen felsőbb akarat hatására. A gyermek belsőleg parancsoló kötelessége, hogy gondoskodjon saját magáról, az anyjáról, vagy más rászorultakról. A családi kapcsolatok többnyire kölcsönös függések halmaza, és így nehéz kibontakoztatni az önálló személyiséget. A családi körben az elmebetegség gyakori, vagy a gyermek már kora gyermekkorában kénytelen volt felvállalni a gondoskodó szülői szerepet, vagy más egyéb áldozatot hozni a rászorultakért vagy a megmentő szerepbe kényszerült, esetleg egy egész népcsoportért is.
Mivelhogy a Hold-Neptunusz konjunkcióval rendelkező ember érzelmileg nagyon könnyen megérinthető, neki vannak a legfinomabb antennái, amivel közvetíteni tudja a ki nem mondottat. Rajongásig képes odalenni egy ideáért, és az együttérzése határtalan. Nagyon vágyódik a feloldódásra, rendszerint gyógyító képességgel megáldott emberek, inspirált teremtő géniuszok.
Valódi megelégedettség akkor tölti el, ha képes túllépni individualista korlátain, vagy valamilyen spirituális úttal transzcendenssé teheti személyes énjét. A Hold-Neptunusz planétapáros ember környezetében élők sohasem érezhetik magukat kivételesnek, mert ő mindenkit szeret. Valóban gyakran van hatékony terapeutai képessége és sokszor írói vénája.
A Hold-Neptunusz konjunkcióval rendelkező embernek hűnek kell maradnia az „egység” mélyen benne élő idealisztikus érzéséhez.