A szinasztria
Amikor az asztrológiában társkapcsolatokról beszélünk, szinte mindenkinek a szinasztria jut eszébe. Ezt a fogalmat mindenki ismeri, de nem biztos, hogy helyesen használja. A szinasztria ugyanis nem egyenlő a társas kapcsolatok vizsgálatával, hanem egy olyan asztrológiai módszer, amelyet nem csak a társas kapcsolatokban alkalmazunk. A kifejezés a görög syn (együttes) és astron (csillag) szavakból ered, azaz a közös csillagzatra utal. A szinasztria kifejezés eredeti jelentése tehát a kozmikus párhuzam, azaz bármilyen két horoszkóp összevetését jelenti. Összehasonlíthatjuk országok és egyének horoszkópját, hogy megtudjuk belőle, hogy az ország, a társadalom milyen viszonyban van az egyénnel; vagy összehasonlíthatjuk egy eseménynek a horoszkópját az esemény résztvevőinek a horoszkópjával, hogy megállapíthassuk, hogy az esemény mennyiben érinti az egyént, vagy összehasonlíthatjuk munkatársak horoszkópjait, és megállapíthatjuk belőle, hogy mennyiben képesek együttműködni; és természetesen összevethetjük két szerelmes, házastársak vagy családtagok horoszkópjait is egymással.
A radix képletek összehasonlításánál a bolygók orbisza 3 fok, ASC-MC tengely esetében 6 fok. Nagyobb orbiszt akkor vehetünk, ha a bolygó a saját képletben kiemelt fontosságú. Ha a két bolygó, vagy a tengely nincs fényszög kapcsolatban, akkor is figyelembe vesszük megnyilvánulási formáját, például, hogy milyen elemhez tartozik.
A társas kapcsolatok értékelése azonban ennél lényegesen több, hiszen ha csak a két horoszkópot hasonlítjuk össze, arról nem kapunk felvilágosítást arról, hogy létrejön-e a kapcsolat a két személy között, és arról sem, hogy milyenek ennek a kapcsolatnak a kilátásai: tartós lesz-e az együttműködés, vagy sem. A szinasztria a horoszkópoknak az összevetése csak arra ad választ, hogy a két személy hogyan reagál egymás dolgaira, megnyilvánulásaira különböző életterületeket. Az összehasonlítás azonban nem elegendő ahhoz, hogy abból meg tudjuk mondani teljes biztonsággal, hogy meddig tart egy kapcsolat, mik éltetik, és mi az, ami nehézséget jelent. Ehhez olyan módszerekre van szükségünk, amelyek segítségével magát a kapcsolatot értékelhetjük, és amely alkalmas arra, hogy a közös sorsra vonatkozóan következtetéseket vonjunk le. A kapcsolat jövőjének meghatározására a 70-es években új módszert dolgoztak ki, az egyik a metszőpont horoszkóp, kiszámítása egyszerű, az azonos horoszkóp elemek távolságát megfelezzük, és így kapunk egy harmadik horoszkópot, ez a két ember találkozásának a pillanatát jelképezi, a kapcsolat kialakulásáról, kezdeti szakaszáról ad felvilágosítást. A másik az időfelező horoszkóp elkészítése, a két születési idő közötti különbséget kell elfelezni, és a két földrajzi helynek is az átlagát kell vennünk, és emiatt a horoszkóp egy fiktív időpontra és fiktív helyre készül. Ennek az az alapja, hogy két ember kvázi félúton találkozik, hiszen mindkettőnek közelednie kell a másikhoz, és az egyesüléshez, az összeolvadáshoz szükséges, hogy az egóból bizonyos mértékig kilépjünk, azaz két ember szoros, tartós kapcsolatából születik egy közös harmadik. Az időfelező ennek a harmadiknak a horoszkópja.
Direkciós módszer a szinasztriában a primer direkciós kulcs szerint (amely 1 fok egyenlő 1 évvel) mozgatjuk a bolygókat az életkornak megfelelően. „A” radixára rávetítjük „B” életkorának megfelelő direkcióját. Az irányítást konverz irányba is végezhetjük.
A szekunder direkciós eljárással is elvégezhetjük ezt az előrejelzési módszert. „A” radixára rávetíthetjük „B” életkorának megfelelő szekunder direkcióját, és fordítva, majd „A” szekunder direkciós horoszkópjára rávetíthetjük „B” szekunder direkciós horoszkópját. Ám ügyeljünk arra, hogy a legtöbb esetben csak egy fokos orbiszt használhatunk, ugyanis nagyobb orbisznál a hatások nem érvényesülnek, vagy esetleg már évekkel ezelőtt megszűntek, vagy csak a távoli jövőben léphetnek életbe. A szekunder direkciós eljárásnál a Marsig vizsgálhatjuk az égitesteket.